Kleopátra, a világ első celebje
Könnyen lehet, hogy Egyiptom utolsó fáraója, Kleopátra sírjának nyomára akadtak régészek – olvasható az e heti HVG-ben.
Könnyen lehet, hogy Egyiptom utolsó fáraója, Kleopátra sírjának nyomára akadtak régészek – olvasható az e heti HVG-ben.
Az ókori egyiptomiak több mint hatezer éve, a feltételezettnél másfél évezreddel korábban kezdték mumifikálni halottaikat, hogy megóvják földi maradványaikat a túlvilági létre.
Megosztotta a hatalmat Ehnaton fáraó apjával, III. Amenhoteppel – ezt bizonyítják azok a sírfeliratok, amelyeket régészek egy fáraókori miniszter mauzóleumában feltárt oszlopokon találtak a felső-egyiptomi Luxor tartományban.
Fáraók orvosának 4000 éves sírjára bukkant egy cseh régészcsapat a Kairótól délnyugatra, Abu-Szírben folyó ásatásokon.
A gyermekbántalmazás legkorábbi, régészetileg dokumentált esetét fedezték fel Egyiptomban a Közép-Floridai Egyetem archeológusai, akik a Nyugati-sivatagban, az ókori Kellisz nekropoliszában végeznek feltárásokat.
Az óegyiptomiak hajlandóak voltak havi díjat fizetni azért, hogy templomi rabszolgák lehessenek - erről tanúskodnak azok a 2200 éves papiruszok, amelyeket az ősi Tebtunisz városában tártak fel.
A XVII. dinasztia eddig ismeretlen fáraójának nevével egészült ki az óegyiptomi királyok listája.
Visszakerül eredeti helyére, III. Amenhotep halotti temploma elé a fáraó egyik grandiózus kvarcitszobra.
A Torinói Múzeum bárki számára ingyenesen elérhetővé tette egyiptomi gyűjteményének teljes egészét.
Marilyn Monroe vagy éppen Rihanna frizurája már az ókori Egyiptomban is divatban volt, múmiakutatások szerint a nílusi nép tagjai egyfajta zselével "hozták formába" hajukat.
Az egyiptológiával foglalkozó tudósok, régészek egy része alighanem fellélegezhet: a Nílus-menti feltárások korlátlan ura, a kalapjáról csak „egyiptomi Indiana Jones”-nak hívott Zahi Havvászt leváltotta az egyiptomi kormányfő. Utódja, az új régészeti miniszter azonban nem biztos, hogy a nyugati kutatók támogatásáról lesz híres.
A Budapest Múmia Projekt keretében a szakértők csoportja "életre keltett" négy, az ókori Egyiptomban élt embert, megismerve múltjukat, meghatározva a mumifikált személy biológiai jellegzetességeit, betegségeit, halála idejét, okát.
"Sokakat érdekel az ókori Egyiptom, e titokzatos világról lebbenti fel a fátylat a Múmiák testközelben elnevezésű...
Tutanhamon a halála előtt masszív mellkasi sérülést szenvedhetett, amelyet víziló okozhatott - véli egy amerikai kutató, aki vizsgálatairól a Bulletin of the Egyptian Museum című kiadványban számolt be.
Négyezerötszáz éve élt főpap sírját tárták fel a gízai piramisok közelében - jelentette be Záhi Havvász, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetője.
Egy több ezer éve történt meteoritbecsapódás tényét igazolta az olasz-egyiptomi sivatagi expedíció, amelynek eredményeiről az Európai Bolygótudományi Kongresszuson (European Planetary Science Congress) számoltak be Rómában.
Régóta foglalkoztatja a tudósokat, hogy miként emelték az ókori egyiptomiak grandiózus piramisaikat; a Nílus-menti birodalom építészeinek titkait egy norvég tudós kísérelte megfejteni, aki kutatásairól a Nordic Journal of Architectural Research című szaklapban számolt be.
Színpompás asztrológiai jelenetekkel dekorált 2800 éves sírkamrát fedeztek fel újra Luxorban.
Az elmúlt két évtizedben John Coleman Darnell és felesége, Deborah, a karavánutakat járta Egyiptomban, a Nílustól nyugatra eső vidékeken. A táj kietlen, a homoksivatag azonban különleges meglepetéseket tartogatott az ókori Théba – a mai Luxor – környékén.
Egy több mint 3500 éves kereskedelmi település maradványait fedezték az egyiptomi Nyugati-sivatag egyik oázisában - jelentette be szerdán Faruk Hoszni egyiptomi kulturális miniszter.